Dlaczego dbanie o własne zdrowie psychiczne jest ważne dla dobrostanu całej rodziny

Dlaczego dbanie o własne zdrowie psychiczne jest ważne dla dobrostanu całej rodziny

Dlaczego dbanie o własne zdrowie psychiczne jest ważne dla dobrostanu całej rodziny 2560 1707 Przestrzeń Relacji

Rodzina to swoisty system, gdzie każdy członek jest ogniwem łańcucha wpływów.

Warto zastanowić się, dlaczego troska o naszą psychikę ma tak duże znaczenie dla dobrostanu całej rodziny.

Dlaczego dbanie o własne zdrowie psychiczne jest ważne dla dobrostanu całej rodziny?

Wszystko zaczyna się w nas. Gdy dbamy o siebie, swoje zdrowie psychiczne wprowadzamy do swojego otoczenia równowagę i pewnego rodzaju siłę, która jest bardzo wspierająca dla pozostałych członków rodziny. Z tego punktu automatycznie i naturalnie stajemy się dla nich ostoją poprzez zdrowe, trzeźwe podejście do sytuacji, problemów, poprzez zrelaksowaną postawę, pozytywne nastawienie.

Gdy jesteśmy osobami wrażliwymi, empatycznymi powinniśmy tym bardziej dbać o swoje zdrowie psychiczne, odprężenie oraz umiejętność wyciszenia. W tym przypadku, kiedy mamy wypracowany zdrowy stosunek do życia, ukierunkowany na rozwiązania, radzenie sobie z trudnościami, zamiast np. ciągłego zamartwiania się, mniej także dotykają i przytłaczają nas problemy innych, a jesteśmy w stanie wykorzystać swój empatyczny potencjał jako wsparcie i zrozumienie w relacjach rodzinnych.

Jeśli jedno ogniwko, czyli jednostka, radzi sobie z trudnościami emocjonalnymi, wpływa to na całą strukturę.

Stabilność emocjonalna jest bardzo ważnym składnikiem zdrowia psychicznego. Warto pracować nad tą sferą osobistą i nawet jeśli do tej pory była ona zaniedbana, dobrze jest zrobić krok w tym kierunku – dla siebie i swoich relacji rodzinnych, by wprowadzać do nich spokój, równowagę i harmonię.Gdy nie wiemy, jak zacząć, jak zadbać o nasze zdrowie psychiczne – dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.

Nasza postawa rodzica jest wzorem dla naszych dzieci.

Dzieci uczą się głównie poprzez obserwację. Widząc postawę rodziców czy starszego rodzeństwa, które radzi sobie z trudnościami,  szuka wsparcia i nie boi się wyrażania swoich potrzeb, emocji przyjmują w sobie pozytywny wzorzec. Przenoszenie takich pozytywnych wzorców jest bardzo wspierającą częścią wychowania dzieci i kształtowania w nich wszystkiego, co najlepsze, aby w dorosłym życiu mogli tworzyć szczęśliwe relacje.

Dbanie o zdrowie psychiczne jednego z członków rodziny to inwestycja we wspólne dobro. Wspieranie się nawzajem w radzeniu sobie z trudnościami, otwarta komunikacja i troska o zdrowe relacje to klucz do dobrostanu całej rodziny.